Dźwięk i wideo w prezentacji

Dodanie podkładu muzycznego do prezentacji może wzmocnić to, co chcesz powiedzieć, a także przyciągnąć uwagę odbiorców. Aby tak się stało, muzyka musi być odpowiednio dobrana do tematu. Zanim wstawisz podkład muzyczny do swojej prezentacji, zastanów się, jaki rodzaj muzyki będzie do niej pasował.

Istnieją strony bezpłatnie udostępniające utwory muzyczne objęte licencją Creative Commons. Przed pobraniem pliku sprawdź, na jakich zasadach możesz go wykorzystać.

Dodanie muzyki do prezentacji

Przejdź do slajdu tytułowego i na karcie Wstawianie kliknij w opcję Dźwięk. Po kliknięciu w znajdującą się na slajdzie ikonę głośnika uaktywni się obszar Narzędzia audio z kartami Formatowanie i Odtwarzanie. Po przejściu do karty Odtwarzanie możesz ustawić różne opcje odtwarzania wstawionego pliku dźwiękowego.

W polu Początek, dostępnym w grupie Opcje audio, możesz określić, kiedy podczas wyświetlania pokazu slajdów ma się rozpocząć odtwarzanie muzyki. Plik dźwiękowy może uruchomić się automatycznie lub dopiero po kliknięciu w ikonę głośnika. Jeśli wybierzesz opcję Odtwórz na wielu slajdach, utwór będzie się odtwarzał w trakcie wyświetlania kolejnych slajdów. Jeśli chcesz, aby plik dźwiękowy odtwarzał się do końca prezentacji, zaznacz dodatkowo opcję W pętli do zatrzymania.

Wstawienie dźwięku do prezentacji /www.dlanauczyciela.pl/

Na karcie Formatowanie znajdziesz różne narzędzia, dzięki którym zmodyfikujesz wygląd ikony głośnika.

Wstawianie filmu do prezentacji

Aby do prezentacji dodać film, przejdź do slajdu, ka którym go umieścisz i na karcie Wstawianie kliknij opcję Wideo. Po dodaniu pliku program domyślnie ustali wielkość okna, w którym będzie wyświetlany film. Aby ją zmienić, wystarczy wykorzystując punkty widoczne na obramowaniu, ustawić odpowiednie wymiary.

Gdy klikniesz w film umieszczony na slajdzie, uaktywni się obszar Narzędzia wideo. Na karcie Odtwarzanie możesz, ustawić opcje odtwarzania filmu. Z kolei na karcie Formatowanie zmodyfikujesz wygląd filmu, na przykład zmienisz jego kolory.


Polecenia

  1. Masz 15 minut na przedstawienie prezentacji multimedialnej na temat programowania. Z ilu maksymalnie slajdów mogłaby się składać prezentacja, aby zmieścić się w zaplanowanym czasie? Uzasadnij odpowiedź.
  2. Czym różnią się animacje z grupy Wejścia od animacji z grupy Wyjścia? Podaj po jednym przykładzie zastosowania animacji z każdej grupy.

Odpowiedzi na powyższe pytania prześlij korzystając z formularza kontaktowego.